poniedziałek, 20 czerwca 2016

Nadmierne wypadanie włosów - jak przeciwdziałać?

Hej kochane :* Dzisiaj mam dla Was nietypowy artykuł, ale myślę, że bardzo ciekawy i ważny, m.in. dla włosomaniaczek :)


Włosy wypadają nam codziennie, cały czas, przy każdym czesaniu. Nie jest to nic złego ani dziwnego, dopóki nie zaczną robić tego w bardzo dużej ilości, a przy okazji nie będą odrastać. Wtedy mamy już problem z łysieniem. Choroba częściej dotyka mężczyzn, ale z racji tego, że to blog o kobietach i dla kobiet, skupię się na jedynie damskim problemie.
Łysienie dla kobiety jest rzeczą wstydliwą, często poprzez tracenie włosów traci swoje poczucie pewności siebie i co najważniejsze kobiecości. Dlaczego takie łysienie się pojawia? M.in. w czasie menopauzy zmniejsza 
się ilość wydzielanego estrogenu, który w czasie życia chroni włosy, 
przyłożyć się do tego mogą różne zmiany hormonalne, Zespół 
Policystycznych Jajników a także wszelkiego rodzaju urazy skóry głowy, 
czyli przewlekłe stany zapalne, oparzenia, po radioterapii. Więcej o 
przyczynach przeczytacie tutaj: 
https://www.tourmedica.pl/blog/rodzaje-lysienia-u-kobiet-i-przyczyny-ich-powstawa nia/
Na szczęście medycyna nie zostawia nas samych sobie i gdy dochodzi do 
niezbyt estetycznego łysienia, proponuje nam przeszczep włosów. Być może 
brzmi to dziwnie, „celebrycko", ale w wielu przypadkach to nie jest po 
prostu chęć zagęszczenia czupryny, tylko ponownie odzyskanie pewności 
siebie.
Zabieg transplantacji włosów polega na przeniesieniu mieszków włosowych z miejsc, w których nie ma łysienia, do części głowy, która jest pozbawiona mieszków włosowych.
Mamy kilka rodzajów przeszczepu włosów: Strip, FUE, BHT, i inne. Przeszczep włosów to najpewniejsze i najlepsze rozwiązanie w trakcie leczenia łysienia. Owszem, można leczyć się farmakologicznie, ale przy dużych ubytkach nie daje to żadnego rezultatu. 

TYPY ŁYSIENIA U KOBIET
Łysienie androgenowe to najpopularniejszy rodzaj łysienia u kobiet. Zwykle powodem jest nadmierne wydzielanie męskich hormonów płciowych, właśnie androgenów. Nadmierne widzialnie pojawia się w wyniku stosowania leków hormonalnych, czynniki genetyczne też mogą na to wpływać, ale także menopauza, gdzie jak już wspominałam, produkcja estrogenów zaczyna spadać.
W przypadku łysienia androgenowego, włoski na początku staja się cieńsze, podatniejsze na uszkodzenia, następnie zaczynają wypadać na środku głowy, po bokach zwykle nie jest bardzo źle.
Innym rodzajem łysienia jest łysienie plackowate, którego przyczyny nie są obecnie do końca zbadane. Być może jest to choroba autoimmunologiczna, ponieważ jak przeczytałam w obrębie mieszków włosowych, podczas tego łysienia, obecny jest naciek zapalny, złożony głównie z limfocytu T., Co ciekawe, to łysienie może powodac stres! Także dziewczyny, uwaga na stresowanie się, niestety zamartwianie się ma bardzo niekorzystny wpływ na organizm i trzeba go dobrze ograniczać. Łysienie nie pojawia się tak jak w przypadku androgenowego, tylko na czubku głowy. Ogniska powstają nagle, są różnej wielkości i różnie umiejscowione. Podtypami choroby są: łysienie plackowate uogólnione(włosy wypadają z innych miejsc na ciele niż głowa) oraz łysienie plackowate złośliwe(włosy, w odróżnieniu do zwykłego łysienia plackowatego, nie odrastają).
Łysienie powoduje obniżenie poczucia własnej wartości, często wstyd i wiele kompleksów. Włosy dla kobiet to część kobiecości. Utrata włosów dla niektórych pań łączy się właśnie z utrata tego kobiecego „ja”. Problem łysienia u kobiet pojawia się u ok. 20 mln kobiet w samych Stanach Zjednoczonych. Możemy sobie wyobrazić, jak wielki jest ten problem na całym świecie. Utrata włosów powoduje cierpienie. Na szczęście medycyna i w tym wypadku może skutecznie pomóc.
Przeciwskazaniem do zabiegu są przede wszystkim choroby skóry (m. in łuszczyca) oraz ogólny zły stan zdrowia pacjentki.

Niechirurgiczne metody leczenia łysienia:
Leczenie niechirurgiczne jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne. Są to implanty, które wszczepia się bezboleśnie pod skórę.
1.       Implanty Micro Derme  - Pan Ryszard Gzela z kliniki HandsomeMan wynalazł tą technikę 25 lat temu. Do cieniutkiej mikroskóry doczepia się włosy, które mają zagęścić fryzurę pacjentki. Włosy mogą być naturalne lub syntetyczne.  Pacjentka sama wybiera, które woli bardziej, różnią się one przede wszystkim trwałością, podatnością na zabiegi fryzjerskie i kosmetyczne oraz fakturą. Mikroskóra, którą stosuje się w tej technice leczenia jest termoplastyczna, dzięki temu idealnie dopasuje się do głowy osoby cierpiącej na łysienie. Nie uczula i pozwala skórze oddychać
2.       Implanty włosów PHP medical – W Polsce są stosunkowo niedawno, sama technika powstała we Włoszech. Podczas leczenia wykonuje się dobraną indywidualnie „protezę”. Zbudowana jest z poliuretanu, który jest bezpieczny dla naszej skóry. Włosy do niedoczepione, co ciekawe, pochodzą z Banku Włosa w Szwajcarii. Implanty są wyrabiane ręcznie w specjalnych laboratoriach, czeka się na nie kilka tygodni, ale podobno warto J Pacjent sam wybiera kolor, fakturę oraz zastosowanie.
3.       Implanty Injection – W tej technice wykorzystuje się jedynie włosy naturalne, które nie były poddane żadnym zabiegom kosmetycznym (m.in. farbowanie). Struktury są wstrzykiwane do mikroskóry i umieszczane na głowie pacjenta.

Implanty mogą być używane w każdym rodzaju łysienia, jak już pisałam, są całkowicie bezinwazyjne. Bardzo polecane dla osób po chemioterapii. Mogę z nich korzystać zarówno kobiety, jak im mężczyźni. Nadają się także dla dzieci.

Chirurgiczne metody leczenia łysienia:
Zabieg przeszczepu włosów polega na pobraniu mieszków włosowych z miejsc na głowie, gdzie włosy nie wypadają i następczego przeszczepienia ich w miejsca, które są pozbawione włosów.
Wyróżniamy kilka inwazyjnych metod, które mogą pomóc w leczeniu łysienia:
Najpopularniejszą jest metoda FUT(od paska w jęz. Angielskim). FUE, czyli Follicular Unit Extraction to metoda odbudowy włosów idealna dla kobiet cierpiących na łysienie androgenowe. Metoda ta polega na przeniesienie torebek mieszków włosowych ze zdrowej na chorą. U pacjenta nie ma blizn, co jest zdecydowaną zaletą zabiegu, ale niestety jest to zabieg czasochłonny i wymaga powtórzeń.
Oprócz metody FUT jest jeszcze metoda STRIP a także przeszczepy włosów z innych miejsc na ciele człowieka.
Trzeba zauważyć, że po zabiegach skóra będzie wyjątkowo wrażliwa i delikatna. Często po zabiegu zalecane są leki przeciwzapalne oraz antybiotyki. Przeszczepione włosy wypadają jak normalne po kilku tygodniach, ale nie trzeba się tym przejmować, bo to normalne po takim zabiegu.
Głowy po zabiegu nie należy drapać, używać delikatnych szamponów, nie korzystać z solarium.


Dziękuję za przeczytanie, mam nadzieję, że artykuł zaciekawił Was. Miałyście może kiedyś problem z nadmiernym wypadaniem włosów? Korzystaliście z tego typu zabiegów? 

1 komentarz:

  1. Moim zdaniem w skrajnych przypadkach warto sięgnąć po peruki z naturalnych włosów. To dodaje pewności siebie

    OdpowiedzUsuń

Dziękuje za każdy komentarz :*

Copyright © 2014 Miss-cosmo15 , Blogger