piątek, 17 sierpnia 2012

Unieście-moja wakacyjna miłość cz. 1

Uwielbiam jeździć nad morze, szczególnie wtedy, kiedy jest piękna podgoda i jest ciepło. Nie przepadam za leżeniem plackiem(co robi większość dziewczyn w moim wieku), ale za to uwielbiam pływanie(szczególnie na kółku). W każdym razie nigdy nie byłam w górach i nie zamierzam tem pojechać, przynajmniej nie w sezonie letnim. Na wakacje jade do Unieścia, miejscowości, która przede wszystkim jest znana z tego że leży obok Mielna, czyli "polskiej Ibizy". Jest tam niesamowita ilość stoisk ulicznych, sklepików i innych atrakcji, które nie wątpliwie lubię. Na pewno Unieście jest warte zwiedzenia, a udowodnię Wam to moim postem :)Unieście
 Nadmorska wieś wypoczynkowa w województwie zachodniopomorskim, powiecie koszalińskim i gminie Mielno. Z Mielnem tworzy niemal jedną miejscowość. W Unieściu mieszka na stałe około 1000 osób. Położenie na wąskiej mierzei między Morzem Bałtyckim, a jeziorem Jamno, stwarza doskonałe warunki do wypoczynku.  

  W 1353 roku, miasto Koszalin zakupiło odcinek wybrzeża z zamiarem wybudowania tam portu. W tamtym czasie kanał z jeziora Jamno do Morza Bałtyckiego, był żeglowny. Koszalin należał przez pewien czas do Hanzy i dzięki temu port w Unieściu dosyć dobrze prosperował do czasu zapiaszczenia drogi wodnej. 
Unieście nie ma zabytków, jednak wczasowicze chętnie spacerują po miejscowości, mając w bliskiej odległości plażę morską i jeziorną, a także piękny zielony las.


Jego atrakcje
"Metalowy walec"
  Wojny w Unieściu odcisnęły piętno na powojennych losach tej wsi i całej okolicy. Ślady po tajemniczych budowlach można spotkać na każdym niemal kroku. Na skraju Unieścia, przy granicy z Mielnem, spoczywa w wodzie tajemnicza budowla. Stojący w odległości ok. 150 metrów od nadmorskiej plaży, stalowy walec z okresu II wojny światowej, był jednym z wielu pozostałości tamtych czasów. Przypuszczalnie przeznaczeniem tej budowli, było określanie poziomu fal wodnych za pomocą znajdującego wewnątrz pływaka. Dane miały być przesyłane do stacji Hydrologiczno - Meteorologicznej, która znajdowała się na lądzie. 


"Port rybacki"
Port rybacki znajduje się nad brzegiem Morza Bałtyckiego. Jest pewnym przedłużeniem ul. Rybackiej o część nadbrzeżną, znajdującą się na wydmie. Na terenie portu stoi 8 różnej wielkości i przeznaczenia zabudowań: magazyn ryb, sieciarnie oraz warsztaty naprawcze. Rybacy z Unieścia najczęściej łowili: łososia, halibuta, śledźa i węgorza. W pewnej odległości od lini brzegowej znajduje się wyciągarka transportująca łodzie na plażę. 

+ fotki z mola, które jest obok :)"Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Gwiazdy Morza"

  Parafia została ustanowiona w 1984 roku, a nowy kościół znajduje się przy ulicy Morskiej. Budowla ma 10 metrów wysokości, nad nią wznosi się 4 metrowy betonowy krzyż. Wewnątrz ciekawy ołtarz i drewniana mównica. Światynia zbudowana z betonowych bloczków na planie zbliżonym do pięcioboku. Po obu stronach znajduje się 6 kwadratowych okien z żółtym szkłem. W światyni jest niezwykła rzeźba MB Tronującej z dzieciątkiem Jezus na lewym kolanie i kulą w prawej dłoni. Jest to replika figurki z katalońskiego Montserrat. Rzeźba wykonana została przez artystę rzeźbiarza pochodzącego prawdopodobnie z Katalonii na przeł. XIII/XIV wieku."Wieś Widmo"
 Czajcze, to była niezwykła miejscowość na wąskiej mierzei jeziora Jamno. Początkowo miał  tam istnieć (tj. w Unieściu) port miasta Kołobrzeg. Na wschód od wsi, znajdował się kanał żeglowny o szerokości ok. 1 km. Mieszkańcami osady mieli być koloniści z Fryzji, doskonale radzący sobie w tak trudnych warunkach. Ciągłe zapiaszczenie kanału, powoduje, że w 1801 roku, powstaje drugi tor wodny ok. 700 metrów na zachód od osady, który również musi być stale i niestety najczęściej nieskutecznie poprawiany. Dopiero w 1913 roku, przebudowa była na tyle skuteczna, że kanał istnieje do dzisiaj. Przed II wojną światową w osadzie mieszkało 145 osób, a po wojnie Polacy na krótko zasiedlili to miejsce, bo już w 1951 roku powstała tam strefa zamknięta dla wojska. Po dawnej wsi pozostały tylko ślady fundamentów, a Unieście tylko 3 kilometry.

"Jezioro Jamno"
  Jest to jedno z większych jezior Wybrzeża Słowińskiego. Oddzielone od Bałtyku mierzeją, na której znajdują się miejscowości: Mielno, Unieście i Łazy. Powierzchnia 2240 ha, a głębokość sięga 3,9 metrów. Jest to trzecie pod względem wielkości jezioro na terenie woj. zachodniopomorskiego.  Jedyny kanał łaczący jezioro z morzem znajduje się ok. 2 km na wsch. od Unieścia.
  Doskonałe warunki wodne jakie znajdują się na jeziorze, umożliwiają sport i rekreacje przez cały rok. Przy przystani żeglarskiej Klubu Morskiego „Tramp”, znajduje się  140-metrowy pomost. Działa tam wypożyczalnia jachtów, kajaków i rowerów wodnych. W okresie letnim, istnieje możliwość odbycia wycieczek po jeziorze, stateczkiem wycieczkowym "Mila". Miłośnicy wędkowania, mają szansę wyłowić głównie leszcze lub sandacze.
Jutro dalsza cześć atrakcji! :)
Byłyście tam kiedyś? Gdzie zwykle jeździcie? Podoba Wam się Unieście?

3 komentarze:

  1. też bardzo lubię morze:) w tym roku pierwszy raz byłam w górach i również mi się spodobało:)

    OdpowiedzUsuń
  2. piękne zdjęcia, a morze polskie ma coś w sobie wyjątkowego :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuje za każdy komentarz :*

Copyright © 2014 Miss-cosmo15 , Blogger